7 revolúcií Steva Jobsa

Autor: Róbert Hallon | 7.10.2017 o 16:30 | Karma článku: 1,96 | Prečítané:  130x

Steve Jobs bol veľmi osobnosťou v technologickom priemysle. Po sebe tu zanechal obrovské množstvo produktov, z ktorých niektoré spôsobili veľkú revolúciu. Tu je 7 tých najdôležitejších. Bol to skutočne talentovaný človek.

Apple I (1976)

Všetko sa to začalo ešte v roku 1976 kedy spolu so Stevo Wozniakom založili spoločnosť Apple. Dôvod tohto názvu je otázny, no kto pozeral film, určite vie, že Jobsovi vyhovovalo toto slovo aj preto, lebo bolo v telefónnom zozname pred Atari (v ktorom len tak mimochodom pracoval). Prvý produkt bol počítač ale určite nie taký aký by si očakával dnes.

Šlo vlastne len o základnú dosku, ku ktorej si človek musel dokúpiť prakticky všetko príslušenstvo od klávesnice až po monitor. Dnes by možno vyzeral trochu smiešne ale 41 rokov dozadu to bola skutočná technológia budúcnosti. Jobs bol tak dobrý obchodník, že dokázal predať počítač v desiatkách kusoch a zarobiť na tom pomerne slušné peniaze. Navyše dokázal presvedčiť práve na tento stroj anjelského investora spoločnosti Apple, Mika Markullu, vďaka ktorého peniazom sa mohli pustiť do vývoja počítača Apple II.

 

Apple - svetapple.sk

Macintosh (1984)

Prvé počítače Applu máme za sebou. Nebiť nich, určite by počítačový a mobilný priemysel nevyzeral tak ako vyzerá dnes. Prišiel rok 1984 a sním aj prvý Macinstosh. Bola to vlastne taká srdcová záležitosť samotného Jobsa, za ktorú tak tvrdo bojoval, až ho nakoniec vyhodili z vlastnej spoločnosti, pretože mali pocit, že si tak trochu robil čo chcel. Jobs nemal rád autority ale v myslení bol vždy o niekoľko rokov vpred. Samotný Macintosh priniesol obrovské množstvo inovácií, medzi ktoré patrí aj operačný systém s príjemným užívateľským rozhraním.

Taktiež tu bola po prvý krát myška a klávesnica. V dnešnej dobe tieto veci považujeme za samozrejmosť, no vtedy to samozrejmosť nebola. Počítač bol navyše prepojený s monitorom a spolu tvorili nádherný dizajnový celok. Špecialitou je, že z vnútornej strany skeletu nájdeme podpisy všetkých, ktorí sa na vývoji podieľali. Zaujímavé je ale to, že tento skelet si nikto nikdy nemohol len tak ľahko dať dole. Podpisy videli len servisný technici, ktorí mali špeciálne skrutkovače na skrutky, navrhnuté originál Applom.

Bol to jeden z najrevolučnejších a naikonickejších počítačov 80-tých rokov! - svetapple.sk

ToyStory (1995)

Počas dlhšej prestávky, kedy Jobs nepôsobil v Apple stihol založiť počítačovú spoločnosť Next. Popravde, firme sa až tak dobre nedarilo a financoval ju so svojich súkromných zdrojov. Počas tohto obdobia sa mu ale aj tak podaril jeden fantastický kúsok, bola ním konkrétne rozprávka ToyStory, ktorá priniesla prepracovaný animovaný príbeh v 3D už v roku 1995.

Samozrejme 3D technológiu už v roku 1995 poznali ale nie v tak prepracovanej forme a hlavne nie pri celovečernom filme. Bola to taká revolúcia pre deti, s ktorou Jobs navždy zmenil spôsob tvorby animovaných filmov. V tejto dobe sme začali spoznávať Pixar, išlo o štúdio, ktoré financoval aj sám Jobs.

Steve Job - svetapple.sk

iMac (1998)

Keď sa v roku 1997 vrátil do Apple, zistil, že firma je už na tom veľmi zle. Kompetentní skúsili všetko až nakoniec zavolali samotného Jobsa, ktorý jej mal prinavrátiť druhý dych. Z Applu sa stalo niečo, čo bolo drahé a nikto to nechcel. Firma sa postupne potápala. Vtedy sa Jobs zoznámil s talentovaným dizajnérom, Jonym Ivom a o rok neskôr predstavil prvý iMac. Dokonalý a jednoduchý stolný počítač s prekrásnym dizajnom a hlavne posolstvom zachrániť Apple. Nevieme, či to bola náhoda, či dobre premyslená stratégia ale podarilo sa to. iMac poznáme aj dnes a stále ide o dizajnérsky skvost, ktorý sa hodí naozaj na každý jeden stôl.

Apple oprášilo korene a začalo predstavovať postupne ďalšie generácie svojho stolného, ale aj prenosných počítačov. Táto doba ale tiež trvala iba chvíľu. Jobs totižto potreboval prísť zase s niečim novým. Trvalo to síce 3 roky ale stálo to za to.

iMac, jeden z najpopulárnejších počítačov aj dnes - svetapple.sk

iPod (2001)

Nie je to len jeden z najikonickejších produktov samotného Applu ale aj jeden z najikonickejších produktov začiatku 21. storočia. Bola to taká malá nádherná kovová krabička, v ktorej si mohol mať ukrytých až 1000 skladieb. Cenovo bola síce pre väčšinu nedostupná ale aj tak si ju ľudia vo veľkom kupovali. iPod skrátka milovali všetci. Aby toho nebolo málo, v roku 2003 Jobs predstavil aj iTunes, čo bol celkom nový spôsob, akým sa dala v tej dobe legálne kupovať hudba.

Potenciál iPodu sa nestratil ani počas následujúcich rokov, kedy vychádzali rôzne verzie tohto produktu po boku počítačov či iPhonov. Dnes už iPod skončil svoji cestu, nahradil ho iPhone či iPad. Podstatné je, že sa „reinkarnoval“ do hudobnej služby Apple Music, ktorá by bez legendárneho iPodu určite nikdy nevznikla.

Prvý iPod je dodnes legenda - svetapple.sk

iPhone (2007)

Píše sa rok 2007 a Apple predstavuje niečo, čo sa o 10. rokov ukáže ako najdôležitejší produkt všetkých čias. Mobilné zariadenia sme vtedy ešte len začínali volať smartfónmi. Steve Jobs ale predstavil iPhone. Veľmi jednoduché zariadenie s prepracovaným dizajnom a obrovským množstvom inovácií. iPhone ponúkol aj prvú verziu iOS.

Tá síce v tej dobe nemala stovky funkcií, ktoré používame každý jeden deň ale aj vtedy bola tak geniálne jednoduchá a rýchla v porovnaní s tým, čo existovalo na trhu. iPhone prišiel ako rozbuška a výrobcovia reagovali výbuchom. Zrazu mali všetci nápadne podobný dizajn a technológie za omnoho výhodnejšiu cenu. Dnes má iPhone obrovskú konkurenciu ale stále sa môže práve Apple pochváliť tým, že so smartfónom budúcnosti prišiel ako prvý. Jobs sa síce dožil predstavenia modelu 4S, ktoré sa konalo 4. októbra 2011 avšak o deň neskôr zomrel na zákernú chorobu. Od iPhonu 5 vyššie už teda nehovoríme o 100% Jobsových iPhonoch avšak stále sú to iPhony, ktoré v sebe nesú jeho odkaz!

V roku 2007 bol iPhone niečo nevídané - svetapple.sk

iPad (2010)

Posledný menovaný produkt bol údajne vyvíjaný ešte pred iPhonom z roku 2007. Začiatky prác na iPade sa vraj datujú ešte niekedy do roku 2005, kedy o iPhone v Apple nebolo ani chýru ani slychu. Samozrejme to bol ale Jobs, kto práce zastavil s tým, že svet v tej dobe ešte nebol na toto zariadenie pripravený. iPad však prišiel, aj keď trocha neskôr. Povedzme si na rovinu, že jeho prvá generácia mohla byť aj lepšia, dôležitá bola až tá druhá. Tak či onak, aj keď dnes už iPad nie je taký populárny ako kedysi, stále má milióny predajov ročne po celom svete a milujú ho používatelia prakticky všade.

Akonáhle bol predstavený, spôsobil obrovský boom takmer všade. Mnohí ho odsudzovali, pretože vraj išlo len o zväčšený iPhone. Priaznivci, ktorí jeho účel pochopili si ho ale pochvaľovali a to zapríčinilo, že ho môžeme používať aj dnes.

Steve Jobs a jeho posledná revolúcia, iPad - svetapple.skwww.svetapple.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister, ktorý robí zmeny a potom ich koriguje. Tomáš Drucker

Napriek istému sklamaniu nemálo odborníkov vraví, že Drucker by mohol byť najlepším ministrom zdravotníctva, akého Smer doteraz postavil.


Už ste čítali?